Од Лондон до Њујорк за само три часа | Панорама | DW | 15.03.2017
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Панорама

Од Лондон до Њујорк за само три часа

Новиот суперсоничен авион „Boom“ е побрз од легендарниот Конкорд. Со брзина од 2335 километри на час со него преку Атлантикот ќе може да се патува за само три часа.

Überschallflugzeug Concorde (Getty Images/AFP/C. De Souza)

Конкорд престана да лета пред 14 години

Со новиот авион би требало да почне да се лета од 2020 година, а летот да чини 5.000 долари. Ист таков лет со Конкорд чинеше 18.000 долари. Конкорд престана да лета во 2003 година, по несреќа при полетувањето во Париз.

Гледај видео 01:07

Од Лондон до Њујорк за само три часа

Аудио и видео прилози на оваа тема

Реклама