Одблокирана сметката на А1 телевизија | Македонија | DW | 08.02.2011
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Македонија

Одблокирана сметката на А1 телевизија

Кривичниот суд во Скопје денеска донесе одлука да ја повлече одлуката за замрзнување на сметката на А1.

default

Емитувањето програма од улица може да престане

Одлуката за сметката по жалбата на телевизијата беше пролонгирана од минатата недела. Надлежните во А1 тврдеа дека блокадата на сметката ќе доведе до проблеми во нејзиното работење и гаснење на телевизијата.

Претходно Судот на барање на обвинителството ја блокираше сметката на А1 и трите весници кои се во сопственост на Велија Рамковски со образложение дека на тој начин ќе обезбеди средства за обесштетување на државата во процесот кој се води против него и неговите соработници.

“Ова значи дека сме биле во право во она што го тврдевме. Се надевам дека судијата што ќе го води случајот нема да брза и добро ќе ги провери предлозите од јавниот обвинител“, изјави за Нетпрес адвокатот Мирослав Вуиќ.

По блокадата на сметката пред две недели, А1 телевизија во знак на протест почна да ги емитува своите информативни програми од пред зградата на Владата во Скопје.

Автор: БГ/ГЧ/нетпрес

Редактор: Горан Чутаноски