Одбележан денот на просветителите | Северна Македонија | DW | 24.05.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Северна Македонија

Одбележан денот на просветителите

Во чест на основоположниците на словенската писменост Кирил и Методиј денеска пред нивниот споменик во кампусот на Скопскиот универзитет беше одржана свеченост,на која говореше и министерот за образование Сулејман Рушити

Универзитетот Кирил и Методиј во Скопје

Универзитетот Кирил и Методиј во Скопје

Македонија го прославува Денот на македонските просветители со две значајни новини.Првпат од осамостојувањето 24 мај е државен празник,неработен ден.Втората карактеристика по која годинешното одбележување се разликува од поранешните е присуството на министер од албанска политичка партија на споменикот на светите браќа.
Реклама