Огромна лавина ги покри алпинистите на Монт Еверест | Старт | DW | 28.04.2015
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Старт

Огромна лавина ги покри алпинистите на Монт Еверест

Кампот на Монт Еверест каде на стартот на сезоната на планинарење се собираат голем број алпинисти, е погоден од лавина предизвикана од земјотресот. Притоа загинаа 18 луѓе. Еден германски планинар го сними облакот од карпи и мраз кој се урна врз кампот.

Гледај видео 01:21
Now live
01:21 минути