Објавена фотографија на бомбашот од Карачи | Вести | DW | 20.10.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Објавена фотографија на бомбашот од Карачи

*

Пакистанските власти објавија фотографија на бомбашот самоубиец одговорен за нападот во Карачи во кој загинаа 139 симпатизери на поранешната премиерка Беназир Буто. Поранешниот пакистански премиер која се врати во земјата по осумгодишен егзил изјави дека и покрај вчерашниот крвав напад, ќе учествува на претстојните парламентарни избори. Премиерот Шаукат Азиз изјави дека крвавиот напад нема да се одрази врз изборите. Сепак владини претставници најавија намалување на предизборните активности. Буто на изборите во јануари ќе настапи како главен кандидат на народната партија.