Обештетување на принудните работници | Вести | DW | 12.06.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Вести

Обештетување на принудните работници

*

На одбележувањето на официјалниот крај на паричното обештетување на поранешните принудни работници во времето на Национал – социјализмот во моментов учествуваат германската канцеларка Ангела Меркел и претседателот Хорст Келер. Кураториумот на фондацијата „Потсетување, одговорност и иднина“ вчера официјално го објави крајот на исплатата. На 1,7 милиони поранешни принудни работници од стотици земји им се исплатени речиси 4,4 милијарди евра. Во иднина треба да бидат поддржувани и натамошни проекти, со кои ќе се унапредува демократијата и човековите права.