Обвинението против Доминик Строс-Кан ќе биде повлечено? | Свет | DW | 01.07.2011
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Свет

Обвинението против Доминик Строс-Кан ќе биде повлечено?

Неочекуван пресврт во случајот против поранешниот шеф на ММФ. Според информации на весникот „Њујорк тајмс“, собарката не ја кажувала вистината околу наводното силување.

default

Строс-Кан моментално е во домашен притвор

Обвинението за силување против поранешниот шеф на Меѓународниот монетарен фонд Доминик Строс-Кан, според информации на весникот „Њујорк Тајмс“, е пред пропаѓање. Весникот, повикувајќи се на извори во правосудството, пишува дека изјавите на наводната жртва се сметаат за малку веродостојни. Собарката повеќепати во минатото „не ја кажувала вистината.“ Сега адвокатите на Строс-Кан и обвинителството разговараат околу тоа дали да биде повлечено обвинението. Строс-Кан беше уапсен во мај, откако собарка во хотелот во Њујорк, каде што престојувал, го обвини за силување. Тој негираше дека ја принудил жената на секс.

Автор: ЕМФ/ ТТ/ дв

Редактор: Алкесандра Трајковска