Нов ултиматум за заложниците во Авганистан | Вести | DW | 31.07.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Нов ултиматум за заложниците во Авганистан

*

Талибанските бунтовници во Авганистан кои држат во заложништво 21 јужнокорејски државјани се заканија дека ќе продолжат со нивното ликвидирање доколку најдоцна до утре изутрина во 7 часот и 30 минути не бидат ослободени од затвор нивните соборци. Авганистанските власти во меѓувреме ја идентификуваа и втората жртва на талибанските екстремисти чие тело утринава беше пронајдено покрај еден пат. Станува збор за 29 годишниот Шим Сунг Мин која работел како волонтер во фирма која им помагала на сиромашните. Сеуште нема информации за судбината на германскиот инженер кој е заложник на непозната група во Авганистан. Министрите за надворешни работи на 16 азиски нации побараа безусловно ослободување на заложниците.