Нов круг од разговорите Скопје-Атина за спорот околу името | Вести | DW | 01.11.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Нов круг од разговорите Скопје-Атина за спорот околу името

*

Денеска во седиштето на ОН во Њујорк треба да се одржи нова рунда разговори меѓу претставниците на Македонија и на Грција, Никола Димитров и Адамантиос Василакис за спорот околу уставното име на Македонија. Средбата ја закажа специјалниот пратеник на Светската организација за посредување во спорот меѓу Атина и Скопје , Метју Нимиц . Европската Комисија во редовниот годишен извештај за напредокот на Македонија на патот кон ЕУ , ќе изрази очекување за напредок околу прашањето за разликите за името , со цел подобрување на регионалната соработка и зајакнување на добросоедските односи . Денеска во Скопје известувачот на Советот на Европа за спорот за името Педро Аграмунт се заложи за постигнување консензус меѓу двете страни, бидејќи станува збор за многу важно прашање.