Нов земјотрес на Суматра | Вести | DW | 14.09.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Нов земјотрес на Суматра

*

Индонезискиот остров Суматра повторно е погоден од земјотрес со јачина од 6,9 степени според Рихтеровата скала. Властите прогласија опасност од цунами бранови, која во меѓувреме е повлечена. Епицентарот на земјотресот се наоѓа на 160 километри југозападно од градот Бенгкулу. Според последните информации бројката загинати од досега најсилниот потрес во средата, со јачина од 8,4 степени е 13 лица.