Ново суперсонично возило мерка преку 1600 км. на час | Панорама | DW | 01.10.2016
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Панорама

Ново суперсонично возило мерка преку 1600 км. на час

Целта на Бладхаунд ССЦ е да го собори рекордот за остварена брзина на копно од 1609 километри на час. Моменталниот рекорд го држи британски воен пилот со суперсоничното возило Траст.

Гледај видео 00:52
Now live
00:52 минути

Нов британски суперсоничен адут

Првиот тест на Бладхаунд ССЦ ќе се одржи во 2017 година. Пилотот Енди Грин ќе се обиде да го собори досегашниот рекорд на специјална писта во Јужноафриканската Република. 

 

Аудио и видео прилози на оваа тема

Реклама