Ново барање за забрана на НПД | Вести | DW | 25.08.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Ново барање за забрана на НПД

*

Европската комисија се изјасни за забрана на неонацистичката партија НПД во Германија. Комесарот за внатрешни работи Франко Фратини изјави дека Германија, заедно со Франција, Белгија, Данска и Италија спаѓа во земјите членки на Унијата кои имаат голем проблем со десниот екстремизам. Канцеларката Ангела Меркел е воздржана во врска со предлогот за покренување нова постапка за забрана на НПД. Таквото барање еднаш беше одбиено од Уставниот суд во Германија во 2003-та година.