Новогодишна шопинг еуфорија | Македонија | DW | 30.12.2008
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Македонија

Новогодишна шопинг еуфорија

И покрај економската криза и лошите прогнози за следната година, Македонците решија за новогодишните празници да ги отворат паричниците. Не се штеди ниту на подароци, ниту на патувања.

default

Се купуваат различни подароци

Најголем пример дека земјата ја зафатила новогодишна потрошувачка еуфорија е главниот град Скопје. Луѓето купуваат подароци, се снабдуваат со украси, елки, обувки, накит, облека, па дури и со уметнички слики. Во маркетите за храна и на пазарите се чека во редици. Граѓаните се задоволни од богатата понуда и не се грижат за цените.

На украсениот централен плоштад кружи мал воз, а тука има и еден куп Дедо Мразовци, кои се фотографираат со децата. Сите елитни, но и помалку ексклузивните ресторани и кафулиња се веќе букирани за новогодишната ноќ. Од продажбата на аранжманите се задоволни и туристичките агенции.

Македонците не сакаат новогодишно-божикната атмосфера да им ја расипуваат песимистичките прогнози за наредната година. Се вели дека 2009-та ќе биде тешка година за македонската економија, но таа е навикната да функционира во кризни времиња.

Реклама