Нови протести во Турција | Вести | DW | 26.05.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Вести

Нови протести во Турција

Противниците на исламистичко конзервативната влада во Турција повторно излегоа на протести. Во западнотурскиот град Денизли илјадници луѓе на улиците изразија загриженост од можна исламизација на земјата. Вакви протести претходно имаше во Анкара, Истанбул и Измир. Протестите се предизвикани поради одлуката на владеачката партија да го номинира за претседател на државата, актуелниот министер за надворешни Абдула Ѓул.