Нови преговори за Косово | Вести | DW | 10.08.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Нови преговори за Косово

*

Претставникот на ЕУ, во разговорите за иднината на Косово, германскиот диполмат Волфганг Ишингер, изрази воздржаност пред новата рунда преговори. Доколку обидото за посредување на Контакт групата за Косово не успее, за неуспехот би биле одговорни раководствата во Балград и Приштина, рече Ишингер. Денеска во Белград претставниците на ЕУ, САД и Русија ќе се сретнат со српскиот претседател Борис Тадиќ и премиерот Војислав Коштуница. На состанокот ќе се разгледаат поединости за престојните преговори за иднината на Косово во наредните четири месеци. Србија одбива незавинсот на Косово. По Белград тројаката ќе ја посети и Приштина.