Нови преговори за името меѓу Грција и Македонија? | Вести | DW | 22.10.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Нови преговори за името меѓу Грција и Македонија?

*

Меѓународниот посредник во спорот за името на Македонија, Метју Нимиц, според пишувањето на грчките весници, се очекува денеска да објави нов круг преговори меѓу Македонија и Грција. На нив најверојатно ќе претстави и нов предлог за решавање на спорот меѓу Скопје и Атина. На преговорите ќе бидат разгледани имиња, како на пример Република Нова Македонија, објавува Елефтерос типос, прецизирајќи дека средбата ќе биде одржана на први ноември.

Весниците објавуваат и анкета, во која повеќе од половина граѓани бараат Грција да стави вето на приемот на Македонија во НАТО и ЕУ, ако таа останува на ставот да го зачува уставното име.