Нови напади во Ирак | Вести | DW | 17.10.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Нови напади во Ирак

*

Единасет лица загинаа, а над сто се повредени во два одвоени напади на автомобили бомби во Ирак. Едниот е извршен врз воена патрола во Багдад, а другиот врз полициска станица во северен Ирак. Иако степенот на насилство во делови на Багдаг и околината е намален од кога САД испрати дополнителни 30 000 војници за сузбивање на насилството, се уште се чести нападите врз ирачките безбедносни сили.