Нови македонски војници во Ирак | Теми на денот | DW | 24.05.2004
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Теми на денот

Нови македонски војници во Ирак

Македонската влада донесе одлука да испрати уште едн вод од 31 војник во анти- терористичката коалиција во Ирак.

ИСАФ во Авганистан/предавање на командата

ИСАФ во Авганистан/предавање на командата

Претходно министрите за надворешни работи на Албанија и Хрватска се договорија и за заедничка медицинска екипа која би била подготвена и испратена во Авганистан .

Македонија во својата евро - атлантска ориентација исто така работи 0и на усогласување на стандардите со НАТО . Тоа е и целта на официјалните средби рече македонскиот министер за одбрана Владо Бучковски по денешната средба со американскиот помишник секретар за одбрана за Евроазија Џејмс Мекдутал.Модернизацијата на македонската одбрана и нивото на компатибилност на АРМ треба да ја доближи Македонија до крајната цел –членство во НАТО, а на тој пат Македонија прави добри чекори рече гостинот Мекдутал.

Реклама