Нови земјотреси во Суматра | Вести | DW | 13.09.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Нови земјотреси во Суматра

*

Еден ден по тешкиот земјотрес во Индонезија во кој загинаа најмалку девет лица, земјата е погодена од повеќе нови потреси со јачина од 7,8 степени според Рихтеровата скала. Погоден е исто така и островот Суматра. Од теренот се јавува за голем број на урнати објекти. Властите прогласија опасност од цунами за целиот регион, која во меѓувреме е повлечен. Овој регион во 2004 година беше погоден од цунами бранови кои ги предизвика потрес со јачина од 8,4 степени во кој загинаа илјадници луѓе.