Нови експлозии во Багдад | Вести | DW | 09.07.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Вести

Нови експлозии во Багдад

*

Во две одделни експлозии во Багдад утринава загинаа најмалку 4 лица, а над 20 се ранети. Двете бомби биле поставени во близина на главната автобуска станица во градот. Австралискиот министер за одбрана Александар Даунер предупреди дека повлекување на американските сили од Ирак во скоро време може да предизвика поголем конфликт на Блискиот Исток. Според него Ал Каеда го поттикнува насилството меѓу различните религиозни заедници во Ирак и доколку успее таму, последиците по безбедноста во регионот, но и на други места во светот ќе бидат ужасни.