Нови варијанти на Омикрон- што се знае за нив? | Свет | DW | 16.04.2022

Посети ја новата страница на DW

Погледнете ја бета-верзијата на dw.com. Сѐ уште не сме готови! Вашето мислење може да ни помогне да ја направиме подобра!

  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Свет

Нови варијанти на Омикрон- што се знае за нив?

Светската здравствена организација ги стави под засилено набљудување двата поттипа на сојот Омикрон на коронавирусот - БА.4 и БА.5. Преглед на фактите кои се досега познати за нив.

За време на пандемијата постојано се појавуваат нови соеви на коронавирусот. И во текот на оваа недела Светската здравствена организација (СЗО) воведе мониторинг на двата поттипа на сојот Омикрон.

Научниците во Боцвана и во Јужна Африка ги открија соевите БА.4 и БА.5. Во моментов се испитува нивната вирулентност - инвазивност, инфективност и патогениот потенцијал.

Досега овие поттипа на Омикрон се откриени кај 4 лица во Боцвана и 23 во Јужна Африка. Но, нови варијанти на Омикрон се регистрирани и во други земји како што се Белгија, Данска, Германија и во Велика Британија.

Гледај видео 01:27

Шангај: Милиони жители во ковид-изолација

Повеќе: Дали е на повидок крај на пандемијата?

Досега не се понајдени значителни епидемиолошки разлики меѓу досега познатите соеви на Омикрон и поттиповите. „Појавата на нови поттипови не е причина за грижа. Сѐ уште немаме забележано значителен раст на случаи на заразување, задржување во болница или смртни случаи“, соопшти Мачидисо Моети, регионалнен директор на СЗО за Африка.

Нова варијанта на Омикрон и во Велика Британија

И во Велика Британија во моментов се шири нова варијанта - Омикрон ХЕ. Забележани се над 1.000 случаи, како што соопшти во својот извештај минатата недела надлежната служба на британското Министерство за здравство.

Поттипот ХЕ е комбинација на првобитниот сој Омикрон БА.1 и сојот БА.2, далеку позаразен вирус. Соевите кои се создаваат со тие вкрстувања содржат генетски материјали од повеќе варијанти и така се создава нова верзија на коронавирусот.

Повеќе: Практични совети за Ковид-19: Што да правите ако се заразите со Омикрон

Некогаш се случуваат грешки во размножувањето на вирусот. Тоа доведува до мутации кои најчесто не ја менуваат структурата на вирусот. Тоа се вика тивка мутација. Мутациите во шилестиот (спајк) протеин можат, на пример, да ја зголемат заразноста на вирусот во однос на претходниот сој.

Сојот Омикрон ХЕ, меѓутоа, е комбинација на две различни варијанти, создаден така што различни соеви ги заразиле келиите на некое лице во исто време. Тие така можат да го комбинираат својот генетски материјал и да заразат други лица.

Најголем дел од генетските информации во Омикрон ХЕ потекнуваат од поттипот БА.2, кој не доведува до потешки облици на болеста во однос на поттипот БА.1.

Освен тоа, познато е и дека поттиповите на Омикрон доведуваат до помалку тешка клиничка слика, но се исклучително заразни.