Новиот предлог за резолуција за Косово претставен пред СБ | Вести | DW | 14.07.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Вести

Новиот предлог за резолуција за Косово претставен пред СБ

*

САД побараа од Русија да се откаже од вето при престојното гласање за новата резолуција за Косово. Советот за безбедност на ОН во поинаков случај не би можело да игра никаква улога во конфликтот во покраината, појасни американскиот амбасадор Залмај Калилзад.

Во текстот на резолуцијата е изоставен пасусот, кој предвидуваше автоматска независност на Косово, доколу Србите и Албанците не склучат спогодба во рок од 120 дена. Од Њујорк се вели и дека Русија стрикно не го одбила предлогот. – Владата во Москва опстојува на тоа, можна независност на Косово да не се прогласи без согласност на Србија.