1. Прескокни до содржината
  2. Прескокни до главната навигација
  3. Кон други страници на DW
Illustration Coronavirus
Фотографија: Christian Ohde/IMAGO
ЗдравјеГлобално

Новиот мутант на коронавирусот предизвикува загриженост

БГ /АФП
14 јули 2022

Холандија е последната земја која утврди присуство на новата Ковид подваријанта на Омикрон. Научниците се загрижени поради брзиот пробив на варијантата наречена Кентаур ширум светот.

https://www.dw.com/mk/%D0%BD%D0%BE%D0%B2%D0%B8%D0%BE%D1%82-%D0%BC%D1%83%D1%82%D0%B0%D0%BD%D1%82-%D0%BD%D0%B0-%D0%BA%D0%BE%D1%80%D0%BE%D0%BD%D0%B0%D0%B2%D0%B8%D1%80%D1%83%D1%81%D0%BE%D1%82-%D0%BA%D0%B5%D0%BD%D1%82%D0%B0%D1%83%D1%80-%D0%BF%D1%80%D0%B5%D0%B4%D0%B8%D0%B7%D0%B2%D0%B8%D0%BA%D1%83%D0%B2%D0%B0-%D0%B7%D0%B0%D0%B3%D1%80%D0%B8%D0%B6%D0%B5%D0%BD%D0%BE%D1%81%D1%82-%D0%B2%D0%BE-%D1%81%D0%B2%D0%B5%D1%82%D0%BE%D1%82/a-62465926

Најновата подваријанта на Омикрон, наречена „Кентаур“, за првпат беше откриена во Индија во мај годинава, и оттогаш се прошири во најмалку 10 држави, меѓу кои и САД, Велика Британија, Германија и Австралија. Официјално е именувана како БА.2.75. 

„Сега е идентификувана и во Холандија“, соопшти тамошниот Национален институт за јавно здравје.

„Малку се знае за БА.2.75. Но се чини дека таа полесно ги минува одбраните создадени против Ковид-19 преку мали, специфични промени“.

Главниот научник на Светската здравствена организација (СЗО) Сумја Сваминатан изјави дека нејзината организација активно го следи вирусот, но засега постојат само „ограничени секвенци за анализа“. 

Symbolbild Coronavirus | COVID-19
Одете дома и изолирајте се. Порака за граѓаните на излез од центар за Ковид тестирање во Мелбурн, АвстралијаФотографија: Asanka Ratnayake/Getty Images

„Се чини дека оваа подваријанта има неколку мутации на рецепторот кој врзува врвот на протеинот. Мораме да внимаваме на тоа“. Таа тврди дека е се уште прерано да се каже дали подваријантата може да го заобиколи имунитет и колку е опасен. 

Поголема трансмисија 

Директорот за Глобално здравје на Универзитетот во Женева, Антоан Флахо смета дека ширењето на БА.2.75 во Индија укажува дека има поголема трансмисија од подваријантата БА.5 на Омикрон, која масовно се рашири низ Европа и САД. 

„Се чини дека станува доминантен сој во Индија. Прашањето е дали ќе стане доминантен сој низ целиот свет?“, вели тој. Експертот оценува дека постои „маргина на непредвидливост“, објаснувајќи го „судирот“ на подваријантите БА.2.12.1, која најпрво беше доминантна во САД, и БА.5 кој експресно и го презеде приматот. Флахо објаснува дека појавата на две подваријанти едноподруго го оневозможило развојот на вакцина, но смета дека е се уште рано да се проценува опасноста од БА.2.75.

Прескокни го блокот Тема на денот

Тема на денот

Цар Борис Трети Охрид

„Цар Борис Трети“ внесе немир во Охрид

Прескокни го блокот Повеќе теми
Врати се на почетната страница