Нова смртоносна драма со дете паднато во бунар | Свет | DW | 18.02.2022

Посети ја новата страница на DW

Погледнете ја бета-верзијата на dw.com. Сѐ уште не сме готови! Вашето мислење може да ни помогне да ја направиме подобра!

  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Свет

Нова смртоносна драма со дете паднато во бунар

Повторно дете падна во бунар овојпат во Авганистан. Шестгодишиот Хајдар три дена беше заглавен на дното на бунар. Сите обиди да биде спасен пропаднаа. Детето беше извлечено мртво од бунарот.

Почина шестгодишното момче Хаидар кое пред три дена падна во бунар длабок повеќе од 20 метри во провинцијата Забул на југот од Авганистан.

Спасувачките екипи на терен ископале тунел за да стигнат до момчето. Шарадат Вијал, заменик началник за култура во Забил, изјави за новинарите дека стигнале до телото на момчето кое падна во бунар пред три дена. Тој нагласи дека медицинските екипи интервенирале, но и покрај сите напори мочето починало. Вијал рече оти локалните власти и медицинските лица сториле сѐ што е можно да се спаси детето кое падна во бунар полабок од 20 метри.

Министерството за внатрешни работи на талибанската привремена влада на социјалните мрежи изрази сочуство до семејството на детето и до авганистанскиот народ по повод овој случај.

Две недели пред овој случај почина петгодишното момче Рајан во Мароко кое, исто така, падна во бунар.