Нова рунда директни преговори за Косово | Вести | DW | 20.11.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Нова рунда директни преговори за Косово

*

Властите во Косово се подготвени за независност но нема да донесат одлука за такво нешто без координација со САД и ЕУ, изјавија косовскиот претседател Фатмир Сејдиу и лидерот на ДПК Хашим Тачи, пред почетокот на новата рунда преговори која денеска продолжи во Брисел. По одвоените средби на меѓународната тројка со делгациите на Белград и Приштина попладнево продолжуваат директните преговори. Претставникот на Унијата, Волфганг Ишингер изјави дека се надева на конструктивни разговори. Според ЕУ денешниот состанок ќе се води врз основа на 14 точки предложени од Тројката како и други предлози од преговарачките тимови. Советот на министри на ЕУ вчера ги повика двете страни да покажат поголема „флексибилност и позитивно и конструктивно да одговорат на иницијативите на Тројката“.