Нова палестинска влада-реакции од Хамас | Вести | DW | 18.06.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Нова палестинска влада-реакции од Хамас

*

Палестинскиот претседател Махмуд Абас по формирањето на новиот кабинет ја бранеше воведената воредна состојба.Тој ги забрани вооружените сили на Хамас како нелегални.

Претставникот на оваа организација,Фавзи Баром пак го осуди формирањето нова влада:

„Ние од Хамас го осудуваме овој тип на процес на распуштањето на легитимната влада на Палестинците.Новата влада не е според законот,“изјави претставникот на Хамас.