Нова надеж за бугарските медицински сестри и палестинскиот доктор во Либија | Вести | DW | 11.07.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Вести

Нова надеж за бугарските медицински сестри и палестинскиот доктор во Либија

*

Фондацијата „Гадафи“ соопшти дека децата заразени со ХИВ вирусот ги примиле финансиските компензации со што ќе овозможат да се реши случајот со бугарските медицински сестри и палестинскиот лекар, кои во моментов се осудени на смрт. Директорот на фондацијата изјави дека е постигнат компромис со семејствата. Либанскиот Врховен суд денеска треба да се произнесе по одлуката за смртна каза за медицинарите кои се обвинети дека намерно заразиле над 400 деца со смртоносниот вирус.