Нова жртва од пожарот на Корнати | Вести | DW | 03.09.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Нова жртва од пожарот на Корнати

*

Денеска почина и осмиот хрватски пожарникар од групата што настрада при гаснењето на минатонеделниот пожар на островот Корнати. Критична е состојбата на уште тројца пожарникари. Поради големата трагедија денеска во Хрватска е прогласен ден на национална жалост. Грчките пожарникари денеска соопштија дека се под контрола сите пожари кои десет дена беснееа во земјата. Економската штета од пожарите во Грција е проценета на 1,2 до 4 милијарди евра.