Нова видео порака од Осама Бин Ладен | Вести | DW | 23.10.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Нова видео порака од Осама Бин Ладен

*

Шефот на најголемата терористичка организација Осама Бин Ладен повторно се јави со видео порака. Арапската телевизија Ал Џезира ја објави снимката во која тој ги повикува сега завојуваните сунити и шиити на обединување во борбата во Ирак. „Муслиманскиот свет очекува да се соберете под едно знаме за да ги спроведете заедничките интереси“, се вели во пораката. Автентичноста на пораката не може веднаш да биде потврдена, но многу личи на гласот од претходните пораки.