1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Новак Ѓоковиќ

Новак Ѓоковиќ, роден на 22 мај 1987 година е српски професионален тенисер и еден од најпознатите спортисти на Балканот.

Ѓоковиќ во својата досегашна кариера освои 12 грен слем титули, со што е четвртиот најуспешен тенисер во историјата на спортот. Севкупно, 223 недели беше на чело на тениската АТП листа. Ѓоковиќ е еден од тројцата тенисери во историјата кои успеале да ги освојат сите четири грен слем титули во една сезона.

Покажи повеќе написи