Нобеловките бараат засилен притисок врз режимот во Мијанмар | Вести | DW | 24.10.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Нобеловките бараат засилен притисок врз режимот во Мијанмар

*

Шест носителки на Нобеловата награда за мир денеска побараа од меѓународната заедница да го засили притисокот врз воениот режим во Мијанмар.На воената хунта не треба да и биде дозволено и натаму на најбезобзирен начин да ги крши човековите права,се вели во отвореното писмо на жените.ОН треба да се заложат за ослободување на лидерката на опозицијата Аунг Су Ки и другите политички затвореници.Ки,и самата носителка на Нобелова награда за мир во 1991 година,со години е во куќен притвор.Со барање за нејзино ослободување денеска ќе бидат одржани демонстрации во повеќе светски метрополи.