Нимиц бара намалување на билатералните тензии | Вести | DW | 05.11.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Нимиц бара намалување на билатералните тензии

*

Посредникот во грчко македонскиот спор за името, Метју Нимиц, изјави дека Атина и Скопје мора да ги намалат билатералните тензии пред да биде изнајден компромис околу разликите за официјалното име на Македонија. Во интервју за грчкиот весник Катиметрини, Нимиц го поздравил позитивниот став на Грција. Сепак тој додал дека нема да ги коментира реакциите се додека не добие официјален став од дветсте страни. Нимиц вели дека не поставил краен рок за решение но очекува развој до самитот на НАТО во Букурешт. Тој најави дека наскоро ќе ги посети Скопје и Атина.