Николиќ – оставка | Вести | DW | 14.05.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Вести

Николиќ – оставка

Само неколку дена по неговиот избор за претседател ма српскиот парламент, радикалот Томислав Николиќ поднесе оставка. На тој начин Николиќ го отвори патот за составување нова влада во земјата. Николиќ оставката ја поднесе пред пратениците да се изјаснат за негово разрешување. Изборот на радикалот за претседател на парламентот предизвика загриженост за западот дека Србија би можела повторно да се најде во изолација. Раководствата на демократските партии во петокот постигнаа согласност за состав на влада во која нема да учествуваат радикалите.