Никола Груевски: како реформаторот стана бегалец | Северна Македонија | DW | 14.11.2018
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Северна Македонија

Никола Груевски: како реформаторот стана бегалец

Од надежен реформатор, преку корумпиран автократ до бегалец од правдата. Минаа точно 20 години од моментот кога Никола Груевски стана министер до бегството во Унгарија. Неговата политичката кариера низ фотографии.

Минаа речиси точно 20 години од моментот кога Никола Груевски стапна на политичката сцена во Македонија како министер за трговија во првата влада на ВМРО-ДПМНЕ предводена од Љубчо Георгиевски во 1998., па до неговиот статус на Фејсбук во вторникот во кој информираше дека бара политички азил во Унгарија.
За потсетување, ВМРО-ДПМНЕ победи на изборите во 1998 година, кои се одржаа на 18 октомври (прв) и 1 ноември (втор круг). Владата беше формирана на 30 ноември истата година. Во декември 1999 година, Груевски го презеде министерството за финансии. 

Искачувањето до врвот на македонската политика, Груевски го започна во 2004 година, по неуспешниот референдум против територијалната поделба, откако претходно успешно го одбрани партискиот престол во хотелот Панорама. За претседател на ВМРО-ДПМНЕ беше избран во мај 2003 година.  

Bildergalerie Mazedonien Nikola Guevski Ex-Premierminister bei der Wahl als Parteivorsitzender (picture-alliance/dpa/epa/G. Licovski)

Груевски беше избран за претседател на ВМРО-ДПМНЕ на партискиот конгрес на 25 мај 2003 година во Охрид.

На парламентарните избори во 2006 ВМРО-ДПМНЕ предводена од Груевски извојува убедлива победа. Младиот технократ ветуваше економска преродба на земјата и брзо членство во ЕУ и НАТО. Граѓаните му ја дадоа довербата на гласањето на 5 јули, но ретко кој очекуваше дека Груевски неограничено ќе владее и во следните 10 години. 
Младиот премиер во првите години уживаше голема поддршка од меѓународната заедница и особено од сестринските партии во Европа. Веќе во октомври 2006. беше пречекан во Берлин од канцеларката Ангела Меркел со воени почести. Западните политичари во него гледаа надеж за земјата и за регионот и пресврт од дотогашната националистичка политика...
Погледнете повеќе во нашата фото-галерија:

 

DW.COM

Реклама