Нигерија – избори | Вести | DW | 22.04.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Вести

Нигерија – избори

Претседателските и парламентарните избори во Нигерија, одржани вчера, беа проследени со насилство и хаос. За наследник на претседателот Олесегун Обасанџо и за нов состав на парламентот гласаа околу 61 милион граѓани со право на глас. Како фаворити важат Умару Јарадуа, кој важи за човек на Обасанџо и опозициониот политичар, Мухамаду Бухари. Резултати од изборите се очекуваат во текот на утрешниот ден. Набљудувачите говорат за голем број неправилности како недостиг на гласачки ливчиња и манипулации, како и ненавремено отворање на избирачките места. Во новите насилства во Нигерија загинаа повеќе луѓе, меѓу кои и седуммина полицајци.