Нигерија – избори | Вести | DW | 24.04.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Вести

Нигерија – избори

Американската влада изрази загриженост поради текот на изборите во Нигерија. САД се особено вознемирани поради извештаите за нерегуларности, соопшти Белата куќа. Гувернерот Умару Јарадуа е поргласен за победник на изборите и покрај извештаите за насилство и за фалсификувања. Опозициониот кандидат, Атику Абубакар ги оспорува изборите. За неверодостојни изборите ги прогласија и набљудувачите од ЕУ.