Не е прифатена интерпелацијата за работата на Љубиша Георгиевски | Вести | DW | 01.09.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Не е прифатена интерпелацијата за работата на Љубиша Георгиевски

*

Пратениците во македонското Собрание доцна синоќа не ја прифатија интерпелацијата за работата на претседателот на Парламентот Љубиша Георгиевски, поднесена од пратеничката група на ЛДП. Против интерпелацијата гласаа 63 пратеници, а за иницијативата на Либерал - демократите беа 24 пратеници. – Во текот на седницата пратениците од опозицијата упатија забелешки до претседателот на Собранието Георгиевски дека постоело кршење на Деловникот и Уставот, спуштање на нивото и нефункционлан работа на законодавниот дом, како и доминација на Владата во Парламентот. Пратениците од власта оценија дека станува збор за непотребно губење време и партиски маркетинг на опозицијата.