Неформална средба Буш Саркози | Вести | DW | 12.08.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Неформална средба Буш Саркози

*

Американскиот и францускиот претседател, Џорџ Буш и Никола Саркози изјавија дека американско – француското пријателство е многу силно. “Франција и САД се практично сојузници веќе 250 години”, изјави Саркози по неформалната ручек средба на ранчот на родителите на Буш во Кенебакпорт. Буш додаде дека “иако двете земји имале несогласувања околу Ирак тоа не ги загрозило добрите билатерални односи”. Иако неформална, ова е прва средба меѓу Буш и Саркози.