Нереди во Естонија | Вести | DW | 28.04.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Вести

Нереди во Естонија

Во Естонскиот главен град Талин повторно, втора ноќ по ред, дојде до тешки безредија.Полицијата уапси повеќе од 300 луѓе.До нереди дојде при протестите против отстранувањето на споменикот на советските војници.Владата ги повика граѓаните да се смират.Во четвртокот во судирите беше убиен еден човек,а многумина беа повредени.