Неповолни перспективи за Грција | Вести | DW | 16.04.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Неповолни перспективи за Грција

Перспективите за решавање на спорот меѓу Атина и Скопје не се безнадежни,но не се поволни за грчката дипломатија,смета американскиот заменик помошник државен секретар за Европа и Евроазија Курт Вокер.Во интервју за денешниот атински весник, "Вима", Вокер ја потврдува поддршката на САД за заедничко прифатливо решение во грчко македонскиот спор околу името.Во исто време тој упатува повик до Грција да не го користи спорот за стопирање на членството на Македонија во евроатланските структури.