Неповикан гостин во кулата Трамп | Панорама | DW | 11.08.2016
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Панорама

Неповикан гостин во кулата Трамп

Полицијата од Њујорк го сопре три часовниот обид на еден човек да се искачи на кулата Трамп во Менхетн. Претседателскиот кандидат на Републиканците кој живее во зградата, за време на случувањето не бил дома.

Полициските службеници на њујоршката полиција го отстранија мажот кој се искачуваше на зградата преку прозор на 21 кат. Со тоа го сопреа неговиот три часовен обид да се искачи на кулата Трамп.

Гледај видео 01:03
Now live
01:03 минути

Неповикан гостин во кулата Трамп

Мажот облечен во куси пантолони, црна маица и ранец со помош на уред за вакум, утрото почна да се искачува по стаклената фасада на кулата Трамп.

„Испративме единици да откријат што всушност се случува“, изјави портпаролот на њујоршката полиција за новинската агеницја АФП

Полицијата затвори неколку улици во близина на зградата, која се наоѓа во срцето на Менхетен. Конечно, полициските службеници го опколија мажот и преку прозорците на 21 кат успеаја да го сопрат неговото искачување. Кулата Трамп е дом на републиканскиот претседателски кандидат Доналд Трамп и неговото семејство кои за време на инцидентот го придружуваа на неговата изборна кампања во Северна Каролина.

Аудио и видео прилози на оваа тема

Реклама