Немири за време на демонстрации во Газа | Вести | DW | 12.11.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Немири за време на демонстрации во Газа

*

Пет лица загинаа, а стотина се повредени во масовните демонстрации во Газа. Палестинското движење Фатах ги обвинува безбедносните сили на радикалниот Хамас дека пукале врз демонстрантите. Хамас пак соопшти дека тиа почнале да пукаат во моментот кога биле нападнати. Демонстрациите на Фатах беа во знак на тригодишнината од смртта на долгогодишниот палестински водач и нивен шеф, Јасер Арафат.