Немири во Данска | Вести | DW | 02.09.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Немири во Данска

*

При учличните судири меѓу младите и полицијата во Копенхаген во текот на ноќта, уапсени се повеќе од 60 демонстранти. При нередите во населбата Неребро во главниот град на Данска, според полицијата учествуваа околу 1000 млади. Тие поставија барикади и и кршеа излози. Полицијата употреби солзавец. Младите со овој чин сакаа да потсета на спорното расчистување на младински центар во Неребро пред шест месеци.