Нема разговори СПЦ – МПЦ додека не се ослободи Вранишковски | Северна Македонија | DW | 10.11.2012
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Северна Македонија

Нема разговори СПЦ – МПЦ додека не се ослободи Вранишковски

Српската и Македонската православна црква нема да ги продолжат разговорите за регулирање на статусот на МПЦ се‘ додека не биде ослободен Јован Вранишковски, изјави во Софија поглаварот на СПЦ Иринеј.

Српскиот поглавар Иринеј

Српскиот поглавар Иринеј

Српскиот патријарх, кој вчера присуствуваше на погребот на бугарскиот патријарх Максим, во интервју за Бугарската телевизија истакнува дека СПЦ е подготвена за продолжување на разговорите за регулирање на „македонското црковно прашање“, но оти тоа не е можно додека, како што рече, архиепископот Вранишковски е во затвор. Патријархот Иринеј вели дека добил ветување од поглаварот на МПЦ г.г. Стефан дека тоа прашање ќе се реши, но оти досега тоа не се случило.

„Ние, така да кажам, до вчера бевме еден народ. Зошто да не направиме нешто што би влијаело позитивно на нашите народи? Ако се држиме до инаетот нема со ништо да продонесеме“, изјави Иринеј, посочувајќи оти обвиненијата против Вранишковски се „измислени“.

Српскиот патријарх оцени дека пред православието на Балканот претстои позитивен период, дека луѓето се враќаат во црквата и „на исконските вредности и традиции“, како и дека православните народи треба да си помагаат едни на други.

На новинарско прашање дали Бугарите во Србија имаат богослужби на мајчин јазик, патријархот одговори дека во верските објекти се служи на црковнословенски јазик, како и дека нема проблеми, бидејќи Бугарите во Србија знаат српски, а Србите разбираат бугарски јазик.

Поврзана содржина

Реклама