Нема преживеани во авионската несреќа во Македонија | Македонија | DW | 07.09.2016
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Македонија

Нема преживеани во авионската несреќа во Македонија

Мал авион регистриран во Германија, кој летал од Италија кон Косово, се урна синоќа во Македонија. Во несреќата загинаа сите шест патници и членови на екипажот.

Македонското јавно обвинителство ја истражува несреќата, но засега нема никакви детаљи за можните причини за несреќата. Четворица од жртвите се италијански државјани, а двајца се косовски.

Гледај видео 01:12

Нема преживеани во авионската несреќа во Македонија


Авионот од типот „Пајпер Сенека“ полетал од Тревизо кон Приштина, а во Скопје требало да наточи гориво. Исчезнал од радарите околу 17:50 минути над Велес, во атарот на селото Кожле.

Како што објави италијанскиот весник „Ла Република“, авионот го управувал пилотот Франческо Монтањер, претседател на аеро-клубот во Тревизо, а во него биле уште потпретседателот на клубот Дарио Бастасин, како и Лука Дале Муле, Италијанката Илариа Берти, Ангело Калегари и Косовецот со италијански пасош Висар Бегај.

Аудио и видео прилози на оваа тема

Реклама