Неизвесност за германските преставници во купот на УЕФА | Теми | DW | 01.12.2006
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Теми

Неизвесност за германските преставници во купот на УЕФА

Германските пртеставници во фудбалскиот куп на УЕФА во последното коло од натпреварите по групи ќе се борат за пласман во натамошната рунда. Судбината на Баер Леверкузен ја доживеа и Ајнтрахт Франкфурт, кој синоќа на домашен терен не успеа да постигне гол против Њукасл.

Сотириос Кирјакос-Ајнтрахт Франкфурт

Сотириос Кирјакос-Ајнтрахт Франкфурт

Два германско турски дуела ќе решаваат дали Германија напролет ќе има свои преставници во купот на УЕФА. Ајнтрахт Франкфурт по синоќешните 0:0 против Њукасл, во последното коло ќе мора да победи против Фенербахче. Истата задача ја има и Баер Леверкузен во дуелот против Бешикташ.

Хулиганскиот однос на холандските навивачи беше причина за прекин на натпреварот Нанси Ротердам во 79 минута при резултат 3:0 за францускиот преставник. Полицијата мораше да интервенира и со солзавец да ги смирува насилниците кои на теренот фрлаа столчиња од трибините. Натпреварот подоцна беше продолжен.

Во останатите синоќешни дуели беа постигнати следниве резултати.

Селта Виго Фенербахче 1:0, Висла Краков- Базел. 3:1, Ајакс- Еспањол 0:2, Австрија Виена-Спарта Прага 0:1, Млада Болеслав- Парис Сен Жермен 0:0. Идентично беше и на дуелот меѓу Панатинаикос и Рапид Букурешт.