Невреме во Кина | Вести | DW | 11.06.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Вести

Невреме во Кина

*

Во неревмето што ја зафати Јужна Кина, предизвикано од силни дождови и поплави животот го загубија 70 лица. Владата во Пекинг соопшти дека повеќе од 500.000 луѓе кои живеат во погодените провинции ги напуштиле своите домови. Речиси 50.000 куќи се уништени во невремето. Повеќе лица се водат како исчезнати.