Невреме во Бугарија | Вести | DW | 06.06.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Вести

Невреме во Бугарија

*

Едно дете загина во Бугарија од удар на гром, а обилните дождови предизвикаа поплави на југот на земјата. Поради невремето и дождот кој изнесуваше 84 литри на метар квадратен, денеска е прогласена вонредна состојба во регионот Пазарџик во јужна Биугарија. Поради поплавите е отежнат и сообраќајот во градот пловдив, а делумно е затворен и автопатот.