Невидена Венеција | Теми | DW | 16.03.2020
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Теми

Невидена Венеција

Празна Венеција, некогаш сон за многумина, а сега реалност во време на карантинот поради коронавирусот.

Гледај видео 01:01

Венеција се претвори во жива, шарена слика во неделата (15 март), додека нејзините жители, впрочем како и сите Италијанци се справуваат со карантинот што го спроведе владата, во обид да се стави под контроли ширењето на смртоносниот коронавирус.

Отсуството на туристи, сончевиот ден и сината вода во каналите - сега чиста поради недостаток на моторни чамци - им понудија на жителите на приморскиот град уникатна и невидена глетка. Тоа е трошка ведрина во тешките времиња низ кои проаѓа градот.

И таму како и насекаде во Италија луѓето се храбрат со песна и со плакати со слоганот „Сѐ ќе биде добро!“ под боите на виножитото. 

Повеќе:

-Карантин, песна и коронавирус: како изгледа секојдневието во Италија

-Коронавирус: Рекорден број жртви во Италија, Србија прогласи вонредна состојба

-Македонка од Римини: Седете дома, не ја правете нашата грешка

Италија е инаку втора најзагрозена земја во светот по Кина каде што се појави новиот коронавирус. Во земјата од Ковид/19 се заболени 24.747, а досега починаа 1809 лица.

Прочитај го и ова