На севернокорејските фудбалери им се заканува логор | Теми | DW | 11.08.2010
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Теми

На севернокорејските фудбалери им се заканува логор

ФИФА ќе поведе истрага за можно малтретирање на фудбалерите и стручниот штаб на Северна Кореја од страна на властите во земјата, по лошиот настап на Мундијалот во Јужнa Aфрика. Дали селекторот завршил во работен логор?

default

Севернокореецот Јонг Тае Се за време на интонирањето на државната химна во Јужна Африка

Светската фудбалска федерација ФИФА отвори истрага по наводите дека властите во Северна Кореја ги малтретирале играчите и стручниот штаб по катастрофалниот настап на Светското првенство во Јужнoафриканската Република.

Претседателот на ФИФА, Сеп Блатер денеска потврди дека било испратено барање до фудбалскиот сојуз на Северна Кореја за информации за наводното малтретирање, како и за смената на претседателот на националната фудбалска федерација.

„Се работи за истрага со која треба да се информираме за изборот на новиот претседател на фудбалскиот сојуз, и доколку е тоа вистина, за тврдењата на некои медиуми дека тренерот и одредени играчи биле осудени и казнувани“, изјави Блатер.

Радиото Слободна Азија, повикувајќи се на неименувани извори, јави дека фудбалерите и стручниот штаб биле повикани во Пјонгјанг, каде цели шест часа биле критикувани од државни функционери поради настапот на Мундијалот. На фудбалерите, наводно, им било наредено за поразите да го обвинат селекторот Ким Јонг Хун.

Fußballtrainer WM 2010 Kim Jong Hun Nordkorea Flash-Galerie

Селекторот Ким Јонг Хун

Според непотврдените информации, фудбалерите биле јавно понижувани, а селекторот Ким бил осуден на тешка физичка работа поради трите порази од Бразил, Португалија и Брегот на Слоновата Коска. Посебно понижувачки беше поразот на севернокорејците од Португалија со 7:0, особено затоа што тоа беше и првиот натпревар на фудбалската репрезентација пренесуван во живо на државната телевизија, по пауза од повеќе од 40 години.

автор: БГ/афп/бета

редактор: Трајче Тосев